Laddar Evenemang

« Alla Evenemang

Hållplats idéburna tema demokrati

30 mars 14:00 - 15:30

Den 30 mars är du välkommen till en spännande Hållplats Idéburna med tema demokrati.

 

Om temat

Vi lever i en utmanad demokrati. Hur kan er organisation vara steget före och förebygga samt rusta sig själv, er organisation och organisationens målgrupper för att stärka vår demokrati?

Johan Nielsen, Handläggare på Agera Värmland ger oss en relevant inflygning på temat ” Om demokrati, en lägesbild för Värmland”.
Sara Johansson, Analytiker på Agera Värmland bygger vidare på ämnet och ger oss inblickar i den våldsbejakande extremismens utveckling.

Efter det blir det viktiga medskick och en avslutande dialog om hur vi kan adressera de här frågorna gemensamt i Värmland.

 

Praktiskt

Datum: 30 mars
Tid: 14.00-15.30
Plats: Säterivägen 7, Agera Värmland, Karlstad
Sista anmälan: 23 mars
Målgrupp: Hela civilsamhället och samarbetspartner till civilsamhället, såsom representanter från offentlig sektor

Anmäl dig här!

Det bjuds även på fika under eftermiddagen.

OBS! Först till kvarn gäller så

 

Om Hållplats Idéburna

”Hållplats Idéburna” är en kontinuerlig mötesplats för alla idéburna organisationer i Värmland. Hållplatserna förläggs hos en idéburen organisation i Värmland. Under varje träff kommer det att finnas gott om tid för nätverkande med andra idéburna organisationer. Träffarna är kostnadsfria och det bjuds alltid på förtäring. Vi som står bakom är samarbetsorganisationen Värmlands Idéburna (VI).

Vid frågor och funderingar, kontakta Värmlands Idéburnas verksamhetsledare:
Anna Rydborg
anna@varmlandsideburna.se

Varmt välkommen!

 

 

 

Detaljer

Datum:
30 mars
Tid:
14:00 - 15:30